Past Masters of Solomon #271 

Worshipful         Year(s) oF          Grand Lodge 

   Master              SErvice           Representation

John Y. Fulbright

Jonathan E. Tefft

John Y. Fulbright

Wiley O. Cox

R.S. Eddy

Jonathan E. Tefft

John Y. Fulbright

Wm F. Dunn

John R. Ferguson

O.H. Travers

Ely Paxson

J.E. Tefft

Vincent Marzetti

J.T. Neville

D.B. Farnsworth

Albert S. Cowden

A.S. Marzetti

D.B. Farnsworth

James M. Clyde

John Scheider

N.F. Terry

James T. Neville

Charles J. Wright

J.F. Noffsinger

A.A. Johnson

James L. Heckenlively

Henry Cooper

Thaddeus P. Kelso

A.A. Johnson

R.B. Thompson

Wm Schwieder

Mitchell C. Smith

Claude M. Paxson

George C. Rupprecht

Arch N. Torbitt

H.C. Dalrymple

M.A. Muratta

W.H. Killbuck

B.B. Jones

D.R. Lynde

Ernest G. Rathbone

O.L. Miller

Walter H. Henderson

R.L. Matthews

R.M. Cowan

H.C. Turk

Basil U. Sparlin

L.F. Sewell

R.D. Gilbert

C.E. Harris

Otto E. Clarke

J.C. Prescott

G.G. West

Robert B. Woods

Balda B. Jones

John H. Sappington

L. Wayne Langton

George R. Reed

Paul A. King

Homer E. Spencer

Edwin W. Hoffman

Harry G. Hoffman

L. Doolin Gorman

R. Jasper Smith

Herbert W. Masters

Raymond R. Baird

Virval D. Boyd

John J. Drennon

Milton W. Kinloch

George G. Harrison

George D. Walker

John A. Harrison

Loren A. Webb

William C. Bodanske

Robert R. Donahoo

Harry F. Poole

Paul Canaday

Charles D. Sharp

Francis M. McCain

Earl R. Moriset

Etson E. Jackson

Dale Long

William V. McCollum

Byron C. Goodnight

Clifford A. Gardner

Robert G. Bird

Dean Sharp, Jr.

Thomas E. Blankenship

Robert L. Meredith

Gene W. Friebe

Raymond W. Birdsong

Raymond R. Sanders, Jr.

George A. Sweeton

G. William Bush

Glenn L. Smitz

Thomas K. McGuire, Jr.

Jerry Snider

Charles C. Bybee

Davy W. Finley

Peter D. Bybee

Robert L. Jenkins

Paul Turner

David G. Deck

Clifford L. Allen

Clarence M. Wommack

Michael D. Mynatt

Daniel M. Imhoff

Charles C. Bybee

Chester H. Hollerman

James T. Bybee

William O. Lockmiller

Gary Benskin

Dale L. Mills

W.O. Lockmiller

Larry Lockmiller

Scott Houge

Jerry Rindom

Gary D. Stepp

Scott Houge

Rick L. Garner

Scott Houge

Todd J. Wilkinson

Larry Houge

Walter Friedhoffen

Mark C. O'Dell

Bradley J. Pender

Carlin Smittle

Larry Houge

Sam Montgomery

Tom Shook

Richard Kennedy

Alan Summers

Wayne Beach

John D. Bruton

Joe D. Scola

Wade D. Parker

Travis P. Schnelle

Thomas N. Ross

Kevin M. Ritter

Charles Dixon

Travis Schnelle

Keith Jones

Greg Walker

Jerry Grace

*   Elected mid-year

1868-1870

1870-1871

1871-1872

1872-1873

1873-1875

1875-1877

1877-1880

1880-1883

1883-1885

1885-1887

1887-1888

1888-1889

1889-1890

1890-1891

1891-1893

1893-1894

1894-1895

1895-1896

1896-1897

1897-1898

1898-1899

1899-1900

1900-1901

1901-1902

1902-1904

1904-1905

1905-1906

1906-1907

1907-1908

1908*

1908-1909

1909-1910

1910-1911

1911-1912

1912-1913

1913-1914

1914-1915

1915-1916

1916-1917

1917-1918

1918-1919

1919-1920

1920-1921

1921-1922

1922-1923

1923-1924

1924-1925

1925-1926

1926-1927

1927-1928

1928-1929

1929-1930

1930-1931

1931-1932

1932-1933

1933-1934

1934-1935

1935-1936

1936-1937

1937-1938

1938-1939

1939-1940

1940-1941

1941-1942

1942-1943

1943-1944

1944-1945

1945-1946

1946-1947

1947-1948

1948-1949

1949-1950

1950-1951

1951-1952

1952-1953

1953-1954

1954-1955

1955-1956

1956-1957

1957-1958

1958-1959

1959-1960

1960-1961

1961-1962

1962-1963

1963-1964

1964-1965

1965-1966

1966-1967

1967-1968

1968-1969

1969-1970

1970-1971

1971-1972

1972-1973

1973-1974

1974-1975

1975-1976

1976-1977

1977-1978

1978-1979

1979-1980

1980-1981

1981-1982

1982-1983

1983-1984

1984-1985

1985-1986

1986-1987

1987-1988

1988-1989

1989-1990

1990-1991

1991-1992

1992-1993

1993-1994

1994-1995

1995-1996

1996-1997

1997-1998

1998-1999

1999-2000

2000-2001

2001-2002

2002-2003

2003-2004

2004-2005

2005-2006

2006-2007

2007-2008

2008-2009

2009-2010

2010-2011

2011-2012

2012-2013

2013-2014

2014-2015

2015-2016

2016-2017

2017

2018*

2018-2019

2019-2020

2020-2021

D.D.G.M. 1907-1912

Grand Master 1911-1912

D.D.G.M. 1915-1916

D.D.G.M. 1929-1930

D.D.G.M. 1919-1924

D.D.G.M. 1950-1955

D.D.G.M. 1943-1950 (died 01-08-62 while serving as Deputy Grand Master) 

Committee on Masonic Education:   1955-1961

D.D.G.M. 1960-1965

D.D.G.L. 1963-1975; D.D.G.M. 1962-1972;                             Committee on Ritual 1963-1975

100th Anniversary of Lodge

D.D.G.L. 1977-1980; Grand Master 1987-1988

D.D.G.M. 1983-1986

Grand Tiler 1987-1988

D.D.G.M. 1986-1988

D.D.G.L. 1996-2000

D.D.G.L. 2004-2006

D.D.G.M. 2003-2006

D.D.G.M. 2012-2014; Grand Pursuivant 2018-2019

Grand Orator 2009-2010

D.D.G.L. 2011-2013

D.D.G.L. 2015-2016

D.D.G.M. 2016 - 2019

D.D.G.M. 2019 - current

150th Anniversary of Lodge